Аналітичні сценарії: чому РФ може вторгнутися на Україну

admin - 12.08.2014
загруженное

Примітка редактора: нижче приведений документ Stratfor для внутрішнього користування, створений для того, щоб надати інформацію про конфлікт в Україні. Цей документ не є прогнозом, а лише низкою порад для розуміння і оцінки подій, а також порад щодо питань, на яких слід зосередити увагу.

 

 

Маючи 20 тисяч солдат, розгорнутих на кордоні з Україною, Росія виконала усі умови для початку прямої, обмеженої у масштабах наземної інтервенції у Східну Україну, без необхідності робити будь-які додаткові приготування. Звичайно, така інтервенція коштуватиме Москві значної частини політичного капіталу, однак російські можновладці, напевне, вважають, що висока ціна вторгнення є виправданою за певних сценаріїв розвитку подій. Такі сценарії виглядають наступним чином:

Загострення гуманітарної катастрофи

5 серпня Росія офіційно попросила дозволу на проведення під її керівництвом гуманітарної місії разом з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста. Частини Донецької і Луганської областей перебувають в умовах дефіциту продуктів харчування, води, електроенергії, однак, станом на сьогодні Київ відхилив прохання РФ щодо надання допомоги, стверджуючи натомість, що немає узагалі ніякої гуманітарної кризи. Кількість жертв серед мирного населення поступово збільшується, оскільки основна боротьба перенеслася з сільської місцевості до міст. Якщо загине ще більше цивільного населення, Росія може вирішити почати вторгнення.

Українська армія загрожуватиме опорним пунктам сепаратистів

Протягом декількох попередніх тижнів українська армія здобула низку визначних перемог в боротьбі з сепаратистами, що є одною з причин, що керували рішенням РФ зосередити солдатів по периметру кордону. Однак, збройні сили України були неспроможні увійти до міських агломерацій, що оточують Донецьк і Луганськ;  до того ж, до загальних складнощів, що пов’язані з війною в умовах міста, додається той факт, що частина сепаратистів уже розпочала контрнаступ. Якщо збройні сили України створять серйозну загрозу захоплення опорних пунктів сепаратистів, Росія може втрутитися.

НАТО збільшує свою присутність на Сході

Після того, як РФ анексувала Крим, НАТО почало проводити нові навчання на ротаційній основі у Польщі і країнах Балтії; однак, жодні додаткові заходи не були вжиті з того часу з метою збільшення безпеки членів альянсу у регіоні. Бідь-які серйозні спроби наростити військовий потенціал у країнах, що знаходяться поблизу України – у тому числі Польщі, Румунії, країнах Балтії чи Туреччині – може означати, що НАТО і США вважають інтервенцію РФ неминучою. (В той же час РФ може розглядати концентрацію сил НАТО і США як ознаку того, що Захід планує втручання.) Також необхідно слідкувати за пересуванням ВМФ США у Середземному і Чорному морях.

США почнуть озброювати армію України

Допомога США Україні зводилася до нелетального воєнного спорядження і продуктових пайків, однак, багато хто у РФ приписує нещодавні перемоги армії України консультаціям з боку військових США. Якщо США почнуть постачати зброю армії України, або тренуватимуть чи надаватимуть практичні поради відкритіше, то Росія може відповісти вторгненням.

Запровадження більшої кількості санкцій

Кремль відповів на останній раунд Західних санкцій обмеженням імпорту продуктів сільського господарства і харчування з США і ЄС. Однак, застосування додаткових більш жорстоких санкцій, особливо тих, що будуть спрямовані проти енергетичної і фінансової сфер, може спровокувати російське вторгнення в Україну, особливо коли Москва вважатиме, що їй більше немає чого втрачати.

Зміна настроїв російської громадськості

Більшість росіян виступає проти прямої військової інтервенції в Україну. Фракції в середині самого Кремля, разом із зазвичай агресивними силовиками, також не мають згоди щодо цього питання. Ця опозиція стримала дії з боку Президента Росії Володимира Путіна, що прагне підтримувати рівень своєї підтримки серед електорату і зберегти лояльність своїх прибічників в уряді. Якщо Путін зможе видати інтервенцію у якості миротворчої чи гуманітарної операції, він зможе переконати у правильності цього російську громадськість, що дасть йому більше свободи для дій.

Падіння українського уряду

Мета політики Кремля щодо України, що є важливою державою-буфером, є перетворення її щонайменше на нейтральну територію між Росією і Заходом. Після повалення Віктора Януковича і рішення України підписати Угоду про Асоціацію і ЗВТ із ЄС, Кремль сподівався, що новий уряд у Києві буде неспроможним залишатися стабільним і єдиним, а також не зможе виконати заходи щодо перетворень і жорсткої економії, ініційовані МВФ. Поки що  внутрішні розбіжності не вплинули на здатність уряду проводити реформи і приймати рішення у процесі військової операції. Однак, поява більш значних внутрішніх розбіжностей щодо політики, особливо у сфері національної безпеки, є ключовими, який слід очікувати. Якщо уряд у Києві зазнає краху сам по собі, у Росії не буде потреби починати інтервенцію.

Першоджерело: Stratfor

Переклав: Микола Бєлєсков


comments powered by HyperComments

Юлия Мавлютова
2014-08-13 12:28:47