Аналіз бюджету ВНЗ: студенти активізуються!

admin - 20.11.2013
1354793884_7986

16-17 листопада 2013 року в офісі молодіжної організації JCI Youth (Хрещатик, 6) в Києві пройшов тренінг «Аналіз бюджетного законодавства. Рівні бюджетів. Моніторинг закупівель за бюджетні кошти». Тренінг став продовженням проекту, який впроваджує ВМГО «Європейська молодь України» за підтримки Фундації Інституту відкритого суспільства (FOSI), організаційної підтримки ВМГО “Фундація регіональних ініціатив” та JCI Youth. Два подібних тренінги вже пройшли в Харкові для студентів харківських і сумських вузів; 30 листопада пройде останній тренінг в Києві для студентів київських та черкаських вузів. Після проведених тренінгів студенти робитимуть відповідні запити до ВНЗ та напрацьовуватимуть пропозиції стосовно бюджетної політики ВНЗ та пріоритетів у фінансуванні.

«Прозорість бюджетів і обговорення фінансової політики університету зі студентством — одна з європейських практик, гідних наслідування», — підкреслює керівник проекту Анна Роговченко, Заступник Голови ВМГО «Європейська молодь України».

За словами тренера проекту, голови Бюро аналізу політики Віктора Бобиренка, в Україні високий рівень корупції. Основний вид корупції — це корупція «відмивання» бюджетних коштів, або корупція «відкатів».  За даними експертів, сума відкатів у бюджетах розвитку громад становить від 10 до 30% бюджетів, а іноді сягає 50%. Законодавчо обумовлено, що розпорядники коштів зобов’язані викладати власні бюджети на своїх сайтах. Ми можемо легко побачити державний бюджет чи  бюджет міста. Ми можемо побачити бюджет Міністерства освіти та науки. Проте Закон України «Про бюджетний кодекс» не зобов’язує  публікувати бюджети університетів. Так, бюджет Харківського авіаційного інституту  становить 585 млн. грн., що більше за бюджет усіх міст обласного підпорядкування Харківської області крім Харкова. Для прикладу: бюджет міста Харків — близько 2,2 мільярди гривень. Сукупний бюджет харківських ВНЗ більший за міський бюджет. І громаді про нього майже нічого не відомо.»

Відтак ідея проекту — привернути увагу студентства до проблеми, допомогти розібратися в поточній ситуації, навчити їх аналізувати місцеву політику та політику власних ВНЗ в складанні та освоєнні бюджетів, проводити порівняльний аналіз бюджетів та головне – впливати на бюджетну ситуацію шляхом місцевих (на рівні ВНЗ) малих кампаній адвокасі.

«Цей проект —  наша можливість сформувати невелике, але впливове середовище однодумців з числа студентської молоді, які в подальшому можуть обмінюватися досвідом та використовувати/наслідувати успіхи одне одного за принципом: якщо у них вийшло, то вийде і у нас» — говорить Віктор Бобиренко.

Бажаючі відвідати тренінг 30 листопада-1 грудня у м. Київ запрошуються до реєстрації за посиланням: реєстрація

 


comments powered by HyperComments