Чи повернеться доба націоналізму і фашизму в Європу?

imag

Зараз існує загроза того, що рано чи пізно доба націоналізму та фашизму повернеться в Європу. У чому вона виражається? — читайте у цій статті.

 

 

 

 

 

Європа перебуває в кризі. Ця криза набагато глибша, ніж нам здається. І мова зараз іде не лише про економіку. І цей стан залишиться надовго, навіть якщо більшість його сучасників це не дуже зрозуміла. Змінена життєва реальність неминуче призведе до політичних змін — і, як наслідок, до зміни мислення. Це все ми знаємо з історії.

Фашизм має свої основи у мисленні, політичних інститутах та партіях Європи. Проте він замаскований. Він не іменує себе таким.
Як розпізнати його?

Це зовсім не той фашизм, яким ми його собі уявляємо, це не той фашизм, з яким бореться Партія регіонів в Україні.

Ідеї націоналізму, расизму, сепаратизму сформували вже давно свою інтелектуальну основу.

Фашизм і ворог

Фашизм не може обійтися без ворога. Він є певним мобілізаційним фактором, який допомагає будь-якому тоталітарному руху буквально в одну мить об’єднати під своїм прапором великі маси людей. Але хто або що є ворогом у сучасній Європі? У першу чергу меншини і головне — расові меншини. Яку б політику толерантності не проводив Європейський Союз, меншини завжди сприйматимуться як чужі. Один спалах — і ненависть після 70-річної сплячки може захлиснути континент. Циган і євреїв не люблять у Європі, ці два народи не мають абсолютної прив’язки до своєї землі, в очах європейця — це паразити, які наживаються на багатствах, створених роками його народом. Майже в кожній країні є великі національні меншини — баски в Іспанії, в Німеччині, турки, угорці в Словаччині, словаки в Угорщині. Релігійні меншини у першу чергу ризикують піддатися дискримінації та переслідувань, особливо на фоні наростаючого протистояння між мусульманським Сходом і християнським Заходом. Ми бачимо таку боротьбу у сучасних Франції та Італії, де спостерігається буквальне засилля мусульман. Схожі тенденції спостерігаються і в інших європейських країнах. Крім того, новий рух може бути спрямований проти геїв і лесбіянок, або, більш загально кажучи, соціально дезадаптованих груп — бездомних, безробітних, тих, які підтримують альтернативний спосіб життя.

У силу внутрішньополітичних обставин таких ворогів у Європі вистачає.

Те, що виривається із загальної структури нормативного, суспільством виключається. Воно кваліфікується як «нездорове», тому що здоровим якраз може бути тільки те, що більшість розділяє. Саме у нацистській Німеччині з’явився термін «здорове народне сприйняття». Так що дискримінація та ізоляція — це основні моделі мислення, які можуть рости і процвітати в дусі фашизму.

Тим паче, що в Європі зараз спостерігається шизофреїнізація суспільства: розходження декларованих цінностей (толерантність, демократія), які насаджуються активно урядами країн, із тими, прихильниками яких стають європейці через зовнішні і внутрішні чинники (консерватизм, радикалізм, дискримінація, релігійна нетерпимість).

Нинішні загрози і події в Європі 

Зараз у Європи проблеми. У силу кризи спостерігаються масштабні соціальні скорочення, які викликають економічне удушення, вони підсилюють відмінності між країнами-членами єврозони, а не вирівнюють. Таким чином, ми давно не спостерігаємо інтеграції європейських структур. Вони вже починають старіти.

На фоні цього починає спостерігатися наростання незадоволення широких мас населення існуючим станом речей.

Люди не розуміють істинних причин їх зубожіння. Вони проектують його причини назовні. З’являється хороший ґрунт для популістських правих сил.

Якщо протест буде спрямований у націонал-популістському напрямку, то ідеї єдиної Європи кінець. Вона розпадеться знову на шматки.

Націоналізм, сепаратизм, розпад супроводжується відродження старих моделей мислення. Майже всі європейські країни пережили «фашистські ери», тому і можливе відновлення фашистської моделі мислення.

Загроза є, але її можна ліквідувати. Це залежатиме від подальшої політики європейських країн та від їх суспільств загалом. Фашизація Європи — можливий процес, передумови для цього є, проте всі проблеми європейської спільноти можна і потрібно подолати іншими засобами, аніж тими, які пропонує фашистська альтернатива.


comments powered by HyperComments