Countryballs та політичні технології

Обкладинка

Майже кожному сучасному інтернет-користувачу відома група мемів, які умовно об’єднуються назвою Countryballs. Їх можна розпізнати по зображенням прапорів-кульок та відповідним їм сюжетам з політики, історії та культури. Але не кожен знає, що такого роду меми можна використовувати як засіб розповсюдження інформації щодо певних політичних процесів в обхід контролю офіційної сфери або як приховану критику влади відповідної держави тощо. Більше того, Countryballs можна розцінювати як приклад політичної технології за допомогою якої можна формувати інтернет-масу та досягати таким чином ряду політичних цілей.

Історія виникнення Countryballs

Початок даному мему було покладено в серпні 2009 року на сайті drawball.com[1], на якому відбулася інтернет-баталія між польськими та німецькими користувачами. Подія стосувалася зображення гігантського прапору Польщі, який опісля був зіпсований свастикою. Це стало поштовхом для виникнення мему Polandball на німецькому іміджборді Krautchan.net [3] за допомогою якого висміювалися польські користувачі.

Таким чином, варто відзначити, що мем Countryballs мав звичайне природнє походження і навіть не був призначений для політичної тематики. Але його завантаженість політичними символами призвела до насичення відповідним змістом. Так народилися меми пов’язані не лише з Польшею, а й з будь-якою сучасною та історичною державою[2].

Countryballs не просто анекдот…

Меми окресленої групи дійсно можна віднести до категорії анекдотів. Як зазначає українська дослідниця М. Шульга: «Анекдот дозволяє вводити у масову свідомість певну інформацію, оминаючи контроль офіційної сфери, сприяє пом’якшенню соціальної напруженості та нейтралізації соціального невдоволення, і загалом є показником відношення членів суспільства до офіційної влади»[6]. Але Countryballs володіє цими характеристиками в дещо видозміненому вигляді. Наприклад, в першу чергу створений мем спрямований на завоювання лайків на тому чи іншому іміджборді або соціальній мережі – таким чином здійснюється його оцінка і своєрідна легітимація. Countryballs, на відміну від звичайних анекдотів, може сприяти посиленню соціального невдоволення серед представників конкретної держави. Наприклад, шляхом звичайного висміювання політики їхньої країни. Відповідно поруч з цим існує процес консолідації представників тієї держави, яка виступає опонентом висміюваної або зображується як носій певного переліку переваг. Вище згадані акценти визначають ставлення конкретного суспільства не лише до своєї країни (меми можуть використовуватися і як його регулятор), а й до іншої. Цікавим фактом є те, що мемиCountryballs, в яких російські інтернет-користувачі висміювали Україну, з’явилися задовго до подій Майдану та на території Південно-Східної України. Це змушує задуматися над рівнем можливостей використання Countryballs.

Практичне використання

Отже, меми Countryballs можуть використовуватися як засіб:

—          передачі певної інформації в обхід офіційного контролю;

—          посилення соціального невдоволення серед представників держави, на яких спрямований конкретний мем;

—          консолідації певних груп населення країни, якої стосується певний мем;

—          пропаганди вищості своєї держави над іншими;

—          розповсюдження гетеростереотипів та формування «вигідних» автостереотипів;

—          дискредитації однієї держави перед іншими.

На основі вище зазначеного можна зробити висновок, що при створенні мему Countryballs може використовуватися як правдива так і брехлива інформація. Це робиться з метою врахування аудиторії, точніше, як зазначав французький вчений С. Московічі«публіки»[5], котра може бути обізнаною в питанні, що розкривається, та спробою її нейтралізації як носія критичного мислення. Але варто відмітити, що така аудиторія є дуже малою, а тому можливість її впливу на маси є обмеженою, проте не враховувати цей фактор неможливо. Цікаво, що на одній з найпопулярніших сторінок в соціальній мережі «ВКонтакте», яка стосується тематики Countryballs, вимкнена функція коментування. Це пояснюється намаганням уникнути суперечок, а отже – появи критичних зауважень, які може проглянути значна кількість підписників. Відомо, що маса власне й розпадається з появою в ній критичного мислення[4]. Тобто вбачається утворення своєрідної інтернет-маси, яка швидше сприймає інформацію, котру несе той чи інший мемCountryballs. Тому брехлива інформація використовується набагато частіше через свою привабливість та практично тотальну відсутність критичного мислення.

Тепер варто навести приклади практичного застосування мемів Countryballs в межах вище окреслених засобів.

 

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

Приклад №1 – на даному малюнку зображені прапори-кульки Мавританії, Ізраїлю, Сирії, сирійських повстанців, КНДР та Тайваню. В межах першого засобу слід звернути увагу на Мавританію, яка ланцюгом тримає більярдну кулю з цифрою «8», котра символізує негритянське населення країни. Ця композиція є символом того, що Мавританія на даний момент є країною з найбільшим рівнем рабства у світі. Таким чином розповсюджується інформація, яка не є загальнодоступною. Також тут можна помітити композицію, що стосується Ізраїлю, яка натякає на те, що останній стоїть за конфліктом в Сирії – в даному випадку виконується функція формування гетеростереотипів, а також вже вище згадана на прикладі Мавританії.

 

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

Приклад №2 – композиція демонструє прапори-кульки Росії та України. Вона є прикладом реалізації другого та четвертого засобу. Тут чітко вбачається як здійснюється акцент на вищості Росії, а також спроба дискредитації української політики в очах громадян з метою нарощення серед них соціального невдоволення.

 

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

Приклад №3 – на даному малюнку зображені прапори-кульки США, ЄС, України та УПА, а також Росії та Донецької народної республіки. Тут продемонстровано третій засіб. Це прослідковується в самій композиції, яка демонструє «агресивність» та «підступність» США і зображує Росію «праведником» та «рятівником». До речі, варто відзначити, що другий та третій малюнок були виконані одним і тим самим користувачем, що знову ж таки є підтвердженням вище сказаного та змушує задумуватися.

 

Натисніть, щоб збільшити

Натисніть, щоб збільшити

Приклад №4 –даний мем демонструє ряд європейських прапорів-кульок, США та Росію. Він є яскравим прикладом спроби дискредитації України. Проте, він фактично спрямований на реалізацію одночасно декількох вище згаданих засобів. Варто відзначити, що здебільшого спроби дискредитації інших держав є дієвими на відомих англомовних іміджбордах. Така ідея закріплюється у формі гетеростереотипу, який може в подальшому бути підданий активній експлуатації.

Загалом, доволі часто один мем Countryballs може виконувати одночасно декілька функцій і бути спрямованим на досягнення декількох цілей.

Висновок

Можна сказати, що так як Countryballs є носієм прапорів різних країн, то він перетворюється на політичний символ і виконує аналогічні функції, які б виконував звичайний державний штандарт. Проте, варто зазначити, що маючи специфічну форму у вигляді анекдоту, він може оминати сферу офіційного контролю та за допомогою Інтернету створювати масу. Завдяки ній можна реалізовувати різного роду політичні цілі шляхом використання вище наведених засобів. Тому, за зовнішньою необразливістю та наївним характером мемівCountryballsчасто може приховуватися чіткий політичний розрахунок.

 

Посилання

1. http://drawball.com/

2.http://knowyourmeme.com/memes/polandball

3.http://www.krautchan.net/

4. Канетти Э. Масса и власть — http://royallib.ru/book/kanetti_elias/massa_i_vlast.html

5. Московичи С. Век толп — http://royallib.ru/book/moskovichi_serg/vek_tolp.html

6. Шульга М.А. Соціально-політичне управління. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 248 с.

 

 


comments powered by HyperComments