Чому молодь не хоче залишатися в селі?

Іван Долюк - 02.10.2014
selo-1

Неодноразово  будучи у місті Рівне спілкувався з сільською молоддю, яка приїхала навчатись, чи працювати в місто і тут залишається. Запитував:  чому не хочете назад у село? Нащо більшість  відповідала:  — « А, що там робити? Або спитись, або важко працювати за копійки на землі і на худобу. Та ніколи не  мати часу на відпочинок. Або ще один варіант на заробітки: Москва, Польща, Чехія,  дехто їде в Київ. 

 

 

Тому, якщо задуматись, той  і насправді головна причина того чого молодь не хоче залишатись в селі? Бо що там робити. Відсутність роботи спричиняє старіння і вимирання сіл. Коли в Радивилівському районі  у селах  смертність перевищує народжуваність і кількість сільського населення постійно зменшується. Також в сільських школах менше і менше учнів. Раніше в деяких школах було по два класи а і б, а зараз і одного повноцінного не можуть набрати. А є взагалі сільська Жовтневська школа, яка на межі закриття, бо у деяких класах 3 – 5 учнів.

Подивитися, як більшість сільської молоді проводить своє дозвілля, то аж гірко і сумно на душі. Приїжджають із заробітків і більшу частину того, чого  заробили  пропивають в магазині. Коли закінчуються гроші вони знов їдуть і важко працюють на будівництвах, чи городах на чужині, чи у великих містах. Приїжджають і знов пропивають, а прибуток із того тільки магазинам та барам. Ну так зазвичай роблять не  всі але 50% тих хто їздить на заробітки точно. У них діють такі закони їдеш на заробітки могорич і приїхав могорич. Тож більшість молоді спивається. Велика кількість молодих хлопців, які б мали думати про сім’ю, женитись і виховувати дітей думають тільки про одне – горілку. Замість того, щоб витрачати важко зароблені гроші на себе, на сім’ю, на господарство, вони витрачають на оковиту і тоді починаються сварки, скандали в сім’ї.  Жінки кричать до чоловіків, де гроші, які ти заробив, які він вже пропив. Він кричить мої гроші, що хочу те й роблю. І починаються  розводи, розбиті сім’ї і діти без батьків.  Або чоловік понапивається і починає лупцювати жінку і дітей, то яка ж жінка таке витримає.

Хтось напевне подумає, а хто його заставляє пити, хай не п’є.  Так, то так, але не кожний задумується над тим, чого ж та молодь п’є, чи той чоловік? А насправді не з легкого життя, бо йому так добре і легко живеться. Причина в тому, що він не має роботи, не має грошей, а жити за щось треба і гроші постійно треба, на себе, на жінку, на дітей та й на господарство, побут. А де ж він їх візьме тримаючи корову і здаючи молоко на молокозавод за 1 літр 2 гривні. Багато не проживеш, а на ту корову треба робити цілий рік, постійно без вихідних.  А ще й витрачаючи гроші на корма ( мука, жом, сілос, сіно, солома). Щоб зорати поле  потрібно заплатити, насіння купити, селітри  купи, покропити від бур’янів, за комбайна заплатити і все дорого. Одне тільки дешево – молоко!  Тримати молоду велику рогату худобу також не вигідно, бо ціни не має. Наприклад великі бики приймають по 12 гривні за кілограм, то це ж не ціна. Також це стосується свиней ціна 16 гривень за кілограм. А харчі, зерно — все дороге! Вже не кажучи проте, як важко постійно потрібно працювати на ту ВРХ, свиней.  Всі говорять про дотації, та дайте нормальну ціну на молоко і м’ясо, та картоплю і не потрібно тих дотацій. Що доволі цікаво у населення приймають  молоко по 2 гривні за літр, а на базарі  у містах  Львів, Рівне продають по 6 гривень за літру молока. І знов у програші  хто? А прості міські жителі, які мають низькі зарплати і дорогу сільську продукцію. Наживаються на цьому лише спекулянти, перепроданці.

А що, ж робити молоді коли, не має у селі  роботи, коли не  має куди вийти і де провести вільний час. Не тільки, щоб напитись і потанцювати у клубі п’яним. А щоб молодь займалась спортом, духовним і моральним розвитком. Щоб  вони і їхні діти бачили не тільки город, худобу, магазин, а й щоб з району, чи області приїжджали різні вистави, театри, цирки, щоб хоч би раз в рік  зробити для цих людей свято і щоб вони відпочили від своєї важкої одноманітної, буденної роботи. Бо, якщо і надалі постійно з карти України будуть зникати цілі села, то  зникне ціла Україна зі своїми традиціями і звичаями, які ще не забулись і передаються у селі. Без села не буде й міста, без молоді  і роботи у селі не буде села!

Тож потрібно задуматись над цією проблемою і щось негайно робити, бо знищити і занехати село набагато швидше й легше, ніж відродити і зробити перспективним!


comments powered by HyperComments