І що тепер, не сидіти «ВКонтакті»?!

веюа бойкот

Нині мало-хто з молодих людей уявляє своє життя без соціальних мереж: майже десятиріччя тому поява  «Вконтакті» та «Однокласників» провела жирну лінію, поділивши життя користувачів на життя реальне та віртуальне. Саме на віртуальний світ і зазіхнула Російська Федерація, запровадивши 1 серпня новий, так званий антитерористичний закон, який надає можливість ФСБ без рішення суду отримувати практично всі особисті дані інтернет-ресурсів, що зареєстровані в РФ.

Те, що терористи  періодично обговорюють свої плани в соціальних мережах, звичайно, можна з легкістю піддати сумніву, але цілком зрозуміло, що із запровадженням нового закону, ФСБ Росії матиме повну можливість слідкувати за особистими даними українських користувачів, теми обговорень яких часто стосуються  і ходу проведень антитерористичних операцій, і організації допомоги українським військовим.

Ще декілька років тому піднімалося питання порушення права на конфіденційність в соціальних мережах російськими спецслужбами.  Побутувала думка, що ФСБ має безперешкодний доступ до будь-якої інформації. Чи було це справді так, сказати доволі важко, але те, що ФСБ намагалася отримати дані інтернет-користувачів —  це факт. Згадаймо резонансний випадок, пов’язаний із Павлом Дуровим, який ще в січні пішов з посади генерального директора   популярної  мережі «ВКонтакті», публічно заявивши, що однією з причин продажу акцій є вимоги ФСБ надати інформацію щодо організаторів груп Євромайдану. І якщо ми ще можемо говорити про надійність «ВКонтакті», які свого часу відмовилися надати конфіденційні дані, то  порядність дещо консервативних «Однокласників» можна піддати сумніву: у червні популярна мережа опинилася у центрі скандалу через миттєве видалення постів з критикою Путіна.

При  такому розкладі справ стає цілком зрозуміло, що  необхідно або  обмежити своє спілкування в соціальних мережах, або просто тікати звідти «з кінцями», видаляючи свої акаунти. Мабуть,  за теперішніх умов частина українців так і зробить. Тоді виникають наступні питання: « Хто замінить мережевих монстрів «ВКонтакте» та «Однокласники», які декілька років поспіль були фактично лідерами серед українських користувачів? Куди податися мільйонам людей, які зареєстровані в російських мережах? Та чи зможуть вони відчувати себе цілком безпечно на нових інтернет-платформах?» В принципі, альтернатива російським соцмережам  сьогодні є. Більше того, вона була завжди. І я говорю не тільки про чи не найпопулярніший всесвітній «Фейсбук»,  а й про українські «павутини», кількість яких, виявляється, сягає близько десяти.

WeUa - головна

WeUa — головна

Ще в березні цього року Інтернет охопив своєрідний культ українських мереж: за тодішніх умов анексії Криму   пропонувалося бойкотувати російські мережі та переходити на вітчизняні. Мабуть, чи не першою з таких патріотичних «павутин» і стала соціальна  мережа «WeUa»,  офіційний запуск якої планувався на 31 березня. В принципі, вона являє собою своєрідну суміш «Фейсбуку» та «ВКонтаке»: тут можна і «лайки» ставити, і фото чи відео завантажувати,  й музику слухати й, звичайно, спілкуватися з друзями. Хоча щодо останнього й виникає найбільша проблема: люди переважно й «сидять вк»  через велику частину аудиторії. І ніхто  повністю не перейде на новий сайт, усвідомлюючи, що на ньому присутня лишень частина «друзів».

В принципі, дрогобицькі активісти зробили все можливе, щоб привернути увагу інетрнет-користувачів до їхнього «дітища»,  й тому вже у день запуску величезна кількість людей ринула реєструватися на «WeUa». Але буквально через пів години роботи  сайт «завис»: чи то, як повідомлялося  на офіційній сторінці, від атак ззовні, чи просто через некоректну роботу серверів. І хоча  в найближчий час сайт таки зумів відновити свою роботу,  за пів року свого функціонування «Однокласників», а тим паче «Контактів» він таки  не витіснив.

«WeUa», звичайно, симпатичний сайт, але  фактично він являє собою «склепану» суміш «Фейсбука» і «ВКонтакте». Дуже важливо, щоб мережа пропонувала споживачеві щось нове, те, що б якісно відрізнялося від того ж «вк». Тим більше, українці не такі вже й свідомі, щоб раптово відмовитися від благ російських соцмереж і перескакнути на нову українську, де практично нікого немає. А суржик «Фейсбука» та «ВКонтакте» нікому не потрібен.   Я сама, зареєструвавшись, заходила туди буквально два рази, але нічого нового, окрім  спаму, там не було. Мабуть, головна проблема засновників українських мереж полягає в тому, що вони мали б мислити як бізнесмени, а не  як противники російського продукту, тому що їх успіх визначатиметься саме факторами  бізнесовими, а не якимось духовними. Потрібно, щоб ми дійсно захотіли перейти на ці мережі, відчули їх якісно нові переваги, а не керувалися виключно патріотичними почуттями.

Друзі - головна

Друзі — головна

Ще один з порівняно успішних   український сайт – «Друзі» —  виник буквально декілька днів опісля «WeUa». Інтерфейс сайту впізнаваний, однак, однією із серйозних відмінностей є те, що в якості основної мови сторінки можна вибрати тільки українську.  В принципі, патріотичні помисли засновників цього сайту цілком зрозумілі, але варто зауважити, що користувачі, які часто спілкуються  з іноземцями в соцмережах, не перейдуть на цю платформу, тим більше якщо врахувати той факт, що сайт  «Друзі»  не є достатньо розробленим  і потребує значного вдосконалення.

 

 

UkrFace - головна

UkrFace — головна

Окрім вищезгаданих, в переліку вітчизняних соціальних мереж  є й такі, як: UkrFace, UaDay, Friendin.net, ukrainci.org.ua, yachudo.com, znayomi.com, Socialface,  Zine. Асортимент для українського споживача, звичайно, чималий, але в цьому, мабуть,  й полягає основна проблема, адже за умови наявності єдиного та якісного продукту  в найближчий час для українського Інтернету все-таки б «світило» світле майбутнє.  Але маємо те, що маємо.  Саме тому  українці, скоріш за все, побоюючись за свої особисті дані та бойкотуючи російське, перейдуть на  американський продукт Марка Цукерберга —  «Фейсбук». Звичайно, тут завзяті «контактники» музику не послухають, але спілкуватися з друзями, створювати та долучатися до спільнот, «постити» фото та відео вони зможуть без проблем. Тим більше, варто пам’ятати, що «Фейсбук» фактично об’єднує цілий світ, та й кількість офіційних сторінок  «сильних світу цього» тут значно більша, ніж в російських аналогах. До речі, за останній рік кількість українських користувачів «Фейсбука» зросла з 29% до 41,5%, в той час як активність користувачів «ВКонтакте» знизилася на 15%, а кількість переглянутих сторінок в «Однокласниках»  впала з 10% до 3,6%.  І хоча прес-служби російських мереж з впевненістю заявляють, що зниження частики користувачів спричинена літнім сезоном й вже восени їхній відсоток зросте, не можна не забувати тих українців, хто відмовився від «ВКонтакте» та «Однокласників».

Бойкотують українці не тільки  соціальні мережі, а й російські пошуковики yandex.ua та поштовий сервіс  mail.ru.  Так, за осанні півроку  відвідуваність сайту «Яндекс» впала майже на мільйон  користувачів,  в той час як аудиторія поштового сервісу mail.ru зменшилася майже на півмільйона. В принципі, такий стан справ не є несподіваним, адже пошуковики  —  це сервіси, побудовані на довірі, а оскільки серед українців довіра до нашого північного сусіда  знизилася, то й російські пошуковики втратили частину аудиторії.

Чи зможуть  новостворені українські мережі витіснити російські? Сказати важко. Зрозумілим є одне: з російських соцмереж потрібно якнайшвидше тікати, доки ворог не зумів використати наші дані проти нас самих.


comments powered by HyperComments