Обдурити весь світ. Частина друга

Аватарка

17 березня 2015 року мають відбутися дострокові парламентські вибори в Ізраїлі. Вони мають стати чи не одним з найважливіших елементів своєрідної політичної гри чинного прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаніяху. Деякі її аспекти були висвітлені в попередній статті. Цей же матеріал стане її логічним продовженням. Мова піде не стільки про самі вибори, а скільки про їхню роль в політичних планах очільників Ізраїлю.

Трошки фактів

Ципі Лівні

Ципі Лівні

2 грудня 2014 прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаніяху відправив у відставку міністра фінансів Яіра Лапіда, лідера партії «Еш-Атід», яка входить до коаліції, та міністра юстиції Ципі Лівні, лідера партії «Ха-Тнуа», яка теж знаходиться в таборі правлячих сил. Сталося це внаслідок того, що звільнені урядовці опротестували розроблений партіями «Лікуд» та «Наш дім – Ізраїль» законопроект змістом якого було проголошення Ізраїлю єврейською державою. Відповідно, лише за єврейською нацією мав закріпитися офіційний статус титульної. Арабська мова мала втратити свій статус державної. Проти цього й виступили вище згадані міністри. Наслідком цих політичних подій став розпад коаліції й саморозпуск Кнессету 3 грудня 2014 року.

Складання пазлу

Логічно, що правлячі сили, а точніше «Лікуд», пішли на цей крок з огляду на те, що його наслідки будуть вигідними для них. Було б дивно, якби політична сила шкодила сама собі. Перемога партії «Лікуд» очевидна, але також експерти пророчать збільшення кількості її представництва в Кнессеті (а також її союзників). Власне це і є тим результатом на який очікує Нетаніяху. І він дійсно є цілком імовірним. По-перше, слід згадати про прагнення Авігдора Лібермана, лідера партії «Наш дім – Ізраїль» балотуватися окремим від «Лікуда» списком.

Авігдор Ліберман

Авігдор Ліберман

По-друге, в березні 2014 року Кнессет підвищив виборчий бар’єр з 2% до 3.25%. Якщо поглянути на результати попередніх виборів, то можна зробити висновок, що нововведення спрямоване проти лівих єврейських та арабських партій, які можуть не подолати такого порогу. Відповідно утворений вакуум буде зайнятий «Лікудом» або його союзниками. Варто відзначити, що дострокові вибори не є чимось надзвичайним для політичного життя Ізраїлю. Починаючи з 2006 року всі проведені парламентські вибори в державі є позачерговими. Але слід звернути увагу на те, що між виборами 2013 та 2015 року доволі короткий інтервал. Це зумовлено тим, що саме зараз для партії «Лікуд» найбільш сприятлива ситуація для отримання потрібного результату.

Палестинські потуги – радість Нетаніяху

Звісно ж, що про однопартійність після виборів не можна говорити – виборча система Ізраїлю (пропорційна із закритими списками) не сприяє цьому. Але слід очікувати її подальших змін внаслідок тих чи інших результатів для «Лікуда». Все залежить лише від певної кількості виборчих циклів. Але мова не про це. Уряду Нетаніяху належить заслуга розгрому значної кількості об’єктів інфраструктури ХАМАС в ході військової операції ізраїльської армії влітку 2014 року, яка відбувалася за фактичної мовчазної згоди офіційного керівництва Палестини. Протягом 2014 року в деяких європейських державах відбулися символічні голосування за визнання Палестини незалежною державою, а 31 грудня 2014 року президент Палестини Махмуд Аббас підписав Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС). Вже з 1 квітня 2015 року планується офіційне членство держави в цій організації. Для Ізраїлю дані події не є небезпечними і насправді не шкодять його політиці. До прикладу, Ізраїль не є членом МКС, а тому всі майбутні спроби Палестини притягнути ізраїльських політиків та військових до міжнародної відповідальності є ефемерними. Але ці символічні дії призводять до зростання популярності партії «Лікуд» та самого Нетаніяху як послідовного та непримиренного захисника інтересів єврейської нації.

Деякі хитрощі

Такі дії Махмуда Аббаса та керівництва ФАТХ шкодять лише їм самим, оскільки вони не приносять ефективного результату. Наслідком таких потуг може бути лише припинення Ізраїлем переговорів з урядом Палестини, розгортання будівництва на Західному березі ріки Йордан і прийняття вище згадуваного законопроекту «Про національний характер держави Ізраїль». Більше того, час працює на Нетаніяху. ФАТХ та ХАМАС вже досить довго не можуть визначитися з датою виборів на підконтрольних їм територіях, не дивлячись навіть на формування спільного уряду. ФАТХ, як політична сила, лідери якої представляють Палестину на міжнародній арені, втрачає свою легітимність. Більше того, відбувається падіння популярності даної партії на Західному березі ріки Йордан, тому її керівники й бояться проводити вибори. Фактично, лідери ФАТХ зараз в глухому куті, оскільки зі своїм приходом до влади обрали неправильну тактику дій по відношенню до Ізраїлю та ХАМАСу. Останній теж знаходиться після військової операції ізраїльської армії не в найкращому стані. Тому Нетаніяху знову перехитрив своїх «колег» із Західного берегу ріки Йордан, які прагнули «витягти його руками каштанів з багаття», але вийшло навпаки.


comments powered by HyperComments