Однокласники: особливості російської національної соцмережі

однокласники

1 серпня в Російській Федерації вступає в силу закон, за яким соціальні мережі, що базуються в цій країні, повинні надавати інформацію про користувачів на запити її спецслужб. Закон торкнеться і українських користувачів соцмереж Вконтакті та Однокласники. СБУ вже не одноразово попереджало про це, тому чимало українських користувачів вищезгаданих мереж замислилися над доцільністю існування їхнього профілю.

За останні років 5 профіль у соцмережах став нормою, навіть декілька профілів – це норма. За останній рік роль соцмереж лише зросла – вони стали каналом, через який розвивалися революційні процеси в Україні. Групи та пабліки у Вконтакті, підписки в Твіттері і Фейсбуці – ці речі стали звичними для українців, які активно  «юзають» в інтернеті. Але є у нас ще одна соціальна мережа, яка варта уваги (ну, хоча б через кількість людей, які там «зависають») й ім`я їй – Однокласники.

На її користувачів новий російський закон точно вплине найменше, і якщо є причина видалити свій профіль з Однокласників, то це точно не він. Але про це пізніше.

Такі  різні соціальні мережі

В Україні, як відомо, активно користуються 4-ма соціальними мережами: Вконтактом, Фейсбуком, Твіттером та Однокласниками. Кожна з них має свої особливості.

Якщо говорити про Фейсбук, то перше, що потрібно відзначити, так це домінування інтелігенції в цій мережі, це мережа, де активно пишуть свої пости політики, журналісти, зірки. А ще ця мережа дуже сконцентрована на новинній стрічці, у якій ми бачимо нові записи тих, на кого ми підписані чи репости та коментарі до інших записів наших друзів. Таким чином, саме Фейсбук є найбільш політизованою соціальною мережею в Україні.

Найбільш несхожою на інші мережі є Твіттер, у першу чергу, через сам свій формат. Як буде виглядати твіттер залежить від його власника. Якщо останній підписаний на твіттери політиків, то він буде дуже політизованим, а може і не бути. Розповсюджується інформація через ретвіти. Інакшим чином небажана інформація до вас не потрапить – якщо той, на кого ви підписані, постить вами ненависних котиків – ви просто відпишетесь.

Найчисельніша українська громада знаходиться у Вконтакті. Вконтакт, насправді, важко охарактеризувати, бо він є найбільш автономним. Центр уваги у цій соцмережі спрямований на особисті профілі користувачів, а не на новинні стрічки, як у Твіттері та Фейсбуці, тому тут контент, який можна споглядати, цілковито залежить від самого користувача та його друзів. Людина може читати «МДК», а може і «Інформаційний опір» Тимчука і від цього залежить якість профіля. Вконтакт дуже різношерстний, але при цьому і вміру політизований, особливо таким він став за час Євромайдану. Маса євромайданівських пабліків має тисячі підписників, які від них можуть дізнаватися актуальну політичну інформацію та і самі ж її розповсюджувати.

Та і взагалі у всіх цих 3-х соцмережах активно розвивався євромайданівських рух (через підписки та окремі особистості), проте такого не можна сказати про 4-ту популярну в наших теренах соцмережу – Однокласники.

Царство Однокласників

Ще взимку почув таку думку, що події 2013-2014 є протистоянням Фейсбуку та Однокласників. І з часом я переконався, що так воно і є. Більш активний середній клас Фейсбуку проти конформних однокласників. Проте я не уявляв, що масштаб трагедії Однокласників такий великий. Я в цьому переконався пізніше.

Моє ставлення до Однокласників тривалий час було байдужим. Є собі така соцмережа для тих, кому за 30, ну і добре. Вона мене ніколи не приваблювала візуально, особливо через велику кількість реклами, через яку вони мені нагадують якийсь сайт для скачування низькопробних рефератів.

Проте воно стало негативним уже цієї зими. Негативним, бо в той час, коли всі соцмережі обростали масою євромайданівських спілок, у Однокласниках такої тенденції і близько не було, вочевидь, не та тут публіка.

Вже весною якось у своєму товаристві я обговорював можливість створення групи (політичного спрямування) в Однокласниках. З такої ідеї тоді просто посміялися, мовляв, забагато котиків у політичні тексти потрібно вставляти. Чесно кажучи, експериментувати з групою я не став.

Але це я ще не проглядав контент, який гуляє Однокласниками.

Телепузики для дорослих

Перше, що тут треба сказати, так це те, що він в Однокласниках розповсюджується дуже просто. Новинна стрічка дечим нагадує стіну у Вконтакті. А от в ній може бути все, що захочеш. Знову ж таки, це залежить від друзів, проте контингент в Однокласниках явно не настроєний до політичної боротьби чи ще чогось.  Відображається все, що запостили друзі та все, що вони вважають КЛАСним (КЛАС – аналог лайку в Однокласниках). А от класнути там можна все, навіть тему в групі. І все це ж відразу стає видно всім (як бачите, не лише гості відображаються там).

До слова є чудесні механізми, які можуть збільшити число класів навіть до мільйона (в Однокласниках таке цілком можливо). Цей механізм можна назвати по-різному, у найпоширенішій формі він виглядає так: ПОСТАВЬ КЛАСС, ИНАЧЕ У ТЕБЯ НЕТ СЕРДЦА. Саме приблизно з таким написом Однокласниками активно гуляють «духовниє скрєпи» у вигляді картинок з іконами та Ісусом Христом (цілком у дусі жінок з іконами, що стояли перед Нацгвардією у Словянську), високохудожня філософія (щось накшталт пацанської лірики) та різноманітні «котики», квіточки і діточки. Ну, як бачите, мабуть, важко було б тому ж самому Дмитру Тимчуку зі своїми Підсумками дня пробитися в Однокласниках без фірмового прохання «ПОСТАВТЕ МНОГО КЛАССОВ ПЛЗ!!!». Ні, політика в Однокласниках є, особливо, якщо говорити про російських сегмент. Там активно моляться за Хуйла і переживають за Новоросію, я не думаю, що це зацікавить ФСБ.

Яким же контентом приваблюють Однокласники користувачів?

Для мене відповідь тут однозначна – це «сімейний» контент – фото друзів, новини друзів і тому подібне, яким кишать Однокласники. Там у відкритому доступі є повно сімейних фото, фото дітей тощо. За бажання ФСБ і зараз знайде цю інформацію.

Проте іншого «привабливого» контенту в Однокласниках майже нема, його за якістю можна порівняти з Телепузиками. Занадто тут мало політичного й інтелектуального контенту, принаймні я не бачив, йому не ставлять мільйони КЛАСів, вочевидь власникам сайту цього і не треба. Поширюється в основному ширпотреб Не вірите? На цій вельми цікавій сторінці зібраний «найдостойніший» уваги контент Однокласників —  Филиал Одноклассников і зверність увагу при цьому, на кількість КЛАСів. Гумор тут іноді вражає «тонкістю». Системи відео та музики такої, як у Вконтакті тут немає. І, що найважливіше, побудувати в Однокласниках свій власний окремий світ, як в інших соціальних мережах майже не реально. Тут все нагадує велике село, де всі про всіх все знають.

ФСБ зробило все можливе для нейтралізації кольорової революції в Росії лише створивши Однокласники і завдавши їм таку «культурну гегемонію» у вигляді «котиків». Дуже сумнівно, що Росія, вводячи такі закони, цілить на індиферентні та конформні Однокласники. ФСБ за великого бажання і зараз може дізнатися про ваші успіхи у Веселій фермі чи відшукати ваші фото і де ви вчилися. Дуже сумнівно, що хтось в Однокласниках веде свій бізнес чи займається політичною або громадською діяльністю. А переписки між колишніми одногрупниками (де більшість переписки займають вірші-поздоровлення на Новий рік та День народження) не думаю, що когось цікавлять.

Чого не скажеш про інші мережі, особливо про Вконтакті, де багато хто займається активними переписками. Проте для більшості користувачів цієї мережі новий закон також нічим особливо не загрожує, за статистикою 95% інформації про користувача можна дізнатися і не зламуючи його сторінку. От для кого небезпечний новий закон, так це для євромайданівських спільнот. Павло Дуров писав, що ще в грудні минулого року ФСБ просило надати інформацію про їх засновників. Тепер же їх прохання закон і спільноти під загрозою, тим паче, що симпатик Євромайдану Дуров вже більше не генеральний директор мережі. Очевидно, у цьому випадку їм, як і їх підписникам варто переїхати або на Фейсбук, або на одну з нових українських соцмереж (ВіЮей чи Друзі).

А от щодо Однокласників, так тут скажу, що з них видалитися також варто, але причиною тут є явно не закони Російської Федерації чи ФСБ. Та і взагалі не варто підтримувати окупанта , як говорять у наші нелегкі часи, що, дарма створювалися українські соціальні мережі?:)


comments powered by HyperComments

Oleksandr Kyrychenko
2014-07-30 23:29:10
ла-ла-ла-ла-ла-ла-ла