П’ята колона в Україні: російські громадські організації

5 колона

Російська 5 колона в Україні не обмежується лише партійними організаціями, про які ми писали в минулому нашому матеріалі, не менш потужною і важливою її складовою є проросійські громадські організації в Україні.

Вочевидь, у авторитарній путінській Росії настільки розвинутий громадський сектор, що його вистачає і для сусідніх країн – інакше, виходячи з ситуації в Україні, і не скажеш. Україна кишить проросійськими громадськими організаціями. У 2008 році НІСД писав про близько 70 проросійських організацій. Реальна картина – ще більш загрозлива: фактично, будь-яка громадська організація може насправді бути проросійською: виконувати завдання Кремля можуть не лише організації «соотєчєствєнніков». Мова тут іде в першу чергу про так звані квазігромадські організації, єдиним завданням яких, фактично, є чинити антидержавні дії.

2014 рік став роком двоякої оцінки громадських організацій в Україні, чисельність яких невпинно зростає. З одного боку, безперечно, громадські організації та активісти стали рушійною силою Євромайдану, а тепер ледь не наодинці стоять за цілковите реформування нашої держави (цілковита люстрація, покарання колишніх високопосадовців тощо). З іншого боку вже під час Євромайдану можна було побачити і негативний вплив громадських організацій, досить часто вони могли бути інструментами боротьби противників Євромайдану (зокрема, взимку активно точилися розмови про так званий «ГроМайдан», якому приписували (наприклад, Українська правда) провладну спрямованість, а його завданням вважали «гальмувати» розвиток Євромайдану).

Велика частина людей вже встигла усвідомити плюси громадських організацій, до яких можна віднести:

1. Їх дешевизну – вони можуть існувати цілком за рахунок активізму та членських внесків, до яких ще досить часто доплюсовуються добровільні пожертви (особливо таких було багато на Майдані).

2. З цього випливає інший плюс – вони реально можуть бути незалежними від олігархів (принаймні, така ймовірність куди вища, ніж у партій).

3. Громадські організації не ведуть реальної активної політичної боротьби, їх головним завданням є привертання уваги громадськості.

4.Легкість утворення – громадська організація утворюється значно простіше і швидше, ніж партія, для створення якої потрібне проходження ряду юридичних процедур, збір підписів та інше (такі складнощі спричиняють те, що партію не так то і просто купити – ціни в Україні доволі великі, хоч і у нас набагато простіше створити партію, ніж у сусідній Росії).

5. Гнучкість – громадські організації можна використовувати за різним призначенням: від вже згаданого привертання уваги до цілком антидержавної діяльності.

6. Простота отримання грошей – громадські організації можуть легко отримувати гранти, гроші від різноманітних фондів і це мало контролюється. Гроші можна отримати і для цілком благородних задумів, а можна отримати і на закупівлю зброї.

Проте ці плюси існують не лише для благих намірів, їх цілком і повністю може використовувати 5 колона Кремля в Україні.

До громадських організацій більше довіри, в очах людей вони «більш чесні», ніж партії. Тому під виглядом громадських організацій досить просто маскувати організації екстремістів.

Ще надзвичайно просто таким організаціям отримувати гроші від різноманітних фондів, зокрема урядових фондів Російської Федерації таких, як фонд «Русский мир».

Громадські організації часто можуть бути фейковими, спрямованими на дискредитацію інших – і тут з ними важко щось поробити – створити їх відносно просто.

Ще одним плюсом, але вже тут лише для негідників є кількість громадських організацій: у них легко заплутатися.  За страшенним числом громадських організацій в Україні важко віднайти так просто ті, що несуть реальну загрозу цілісності нашої країни, так як це може бути і на перший погляд зовсім невинна ГО.

І от ми маємо громадські організації як ще одне поле діяльності російської 5 колони в Україні.

«Соотєчєствєннікі»

Згадані на початку статті 70 проросійських громадських організацій і є в основному так званими організаціями соотєчєствєнніков, активним організатором яких виступав уже колишній одіозний депутат від Партії регіонів Вадим Колєсніченко, який, за чутками, отримував за це оплату з Кремля.

Найбільше таких організацій в окупованому Криму: це русські союзи, спілки русскоязичних тощо. Доволі багато їх і в інших південних областях, зокрема в Одесі. Їх завдання досить просте – створення видимості масового проросійського руху (що спочатку маскується під виглядом руху за захист російської мови). Крім того, вони виконують й ідеологічну роботу: поширюють проросійську агітацію, борються за російську культурну гегемонію в Україні. Це все щедро підтримується кремлівськими грошами, яких за офіційними цифрами виділяється десятки мільйонів доларів, а про неофіційні цифри ми можемо лише здогадуватись.

Боти

На відміну від соотєчєствєнніков, ГО-боти мають інші, чисто технічні завдання, а саме: отримання грошової допомоги від Росії, отримання політичних дивідентів тощо.

Досить часто такі громадські організації використовуються для створення інформаційних приводів, але у такому випадку навіть не завжди потрібен сам факт існування організації – її можна просто вигадати.

Але найчастіше мова йде про гроші. Дуже легко кошти, які йшли на фестиваль російської мови і культури можуть піти на загрозливіші речі, такий досвід у Криму вже був.

Тепер у час агресії Росії проти України через громадські організації може здійснюватись перекачка коштів у руки сепаратистів (чи вже здійснювалася). Зокрема є вже підтвердженим, що через фонд Вітренко (відомої у минулому прогресивної соціалістки) йшли гроші на підтримку терористів Донбасу.

Проте кошти могли передаватися і через на перший погляд невинні організації типу «Спілки художників Донбасу» (назва є вигадкою) – за використанням коштів спостерігає лише той, хто давав ці кошти в основному, а не держава, що відкриває шлях до їх потрапляння в абсолютно нечесні руки.

5 колона

Проросійські громадські організації у час неприхованої агресії Кремля проти України, безперечно, виступають його п’ятою колоною.

Зараз, фактично, будь-який виступ за права російськомовних є потуранням агресору, так як на темі російської мови активно спекулюють терористи на Донбасі. Проросійські ГО протягом всієї історії незалежної України спекулювали на цій темі, фактично створивши цим самим підґрунтя для  тероризму на Донбасі.

Вони ж є і одним із каналів фінансування російського тероризму в Україні.

Доволі багато вже писалося про недоліки, які має демократична держава у війні, до одного з них можна віднести необмежене функціонування громадського сектору, через який може здійснювати свої негативні впливи агресор. Навіть за умов війни накладення обмежень на громадський сектор, особливо після Євромайдану, є чимось небаченим, тим, що суперечить принципам існування нашої держави.

Проте 5 колона і далі активно функціонує в громадському секторі Україні і це вже навряд чи зміниш.

 


comments powered by HyperComments

Правдо Люб
2014-07-27 15:53:00
5-я колонна на самом деле управляется из США. Откройте глаза, слепцы. На кой вы нужны России, всё равно скоро развалится страна, зимой замёрзнет, цены взлетят ещё больше, армия уже разбигается, при чём в Россию-ах, да вы же это не знаете, как и то, что два десятка укрвоенных просились перейти границу РФ за мед помощью. Их подлечили и отправили в Киев. А позже забрали и тяжело раненых которым транспортировка противопоказана, но Киеву плевать на своих солдат