Падаючий Ленін

Падаючий Ленін в Києві дав початок Ленінопаду

8 грудня у Києві був звалений пам’ятник Володимиру Леніну – символу та головному ідеологу радянської комуністичної епохи. За свідченнями очевидців, велика група людей (кілька сотень осіб) з прапорами партії «Свобода» накинули троси на пам’ятник та звалили творця Жовтневої революції, скандуючи «Свобода» прийде – порядок наведе». Офіційно свою причетність свободівці вже підтвердили, тож стало зрозуміло, що це не провокація. В свою чергу організатори ЄвроМайдану наголошують на своїй непричетності до дій активістів «Свободи». З боку влади також вже є реакція, у прес-секретаріаті Азарова заявили про варварські дії проти «спадщини ЮНЕСКО».

Боротьба з проявами комуністичного минулого в Україні не так давно була чи не основним проявом націоналістичних настроїв представників об’єднання «Свобода». Руйнування пам’ятників ставали гарячою темою для обговорень і спекуляцій, при чому і з боку влади, яка починала захищати інтереси ветеранів та старшого покоління з небаченою у сфері соціальної політики активністю. Крім руйнування пам’ятників Леніну, свободівці намагалися викоренити радянське минуле зареєструвавши у Верховній Раді законопроект «Про заборону комуністичної ідеології в Україні» та зірвавши презентацію книги «Український троцькізм» в книгарні «Є». Ці дві події викликали значний осуд з боку багатьох українських громадських діячів, письменників, науковців. Наукове вивчення та публіцистичне висвітлення комуністичного періоду історії України навряд чи можна віднести до пострадянського синдрому, з яким варто боротися.

Розбити Леніна кувалдою для багатьох стало символом активних дій проти влади, справжньої революції в Україні. Чи справді це так?

Пам’ятник, навіть символу радянської епохи, — це лише камінь. Звалити його означає поверхневу боротьбу проти системи. Це видимість активних дій, революції, зміну речей у країні. Те, що в незалежній Україні досі існують пам’ятники та погруддя Леніна, вулиці названі на честь Дзержинського, Кірова, щонайменше дивно. Ми маємо позбуватися пострадянського синдрому в усіх проявах. ЄвроМайдан став ще одним кроком до побудови нової України, без комплексу колишньої радянської республіки. Проте, на мою думку, у цьому процесі мають значення і методи остаточної дерадянизації України.

Пам’ятники треба демонтувати, і насамперед, у людській свідомості. Важливо робити це відкрито, а не в масках.


comments powered by HyperComments