Протистояння символіці тоталітаризму: перші кроки та досвід сусідів

383449732

Вчора однією із топових новин стало повідомлення про доручення Петра Порошенка Арсенію Яценюку взятися за заборону тоталітарної символіки в Україні. В принципі, такий крок дуже гарно вписується у контекст Дня незалежності та ленінопаду, що безперервно триває з часів падіння київського Леніна.

Наша біда в тому, що додумалися до такого лише через 23 роки після проголошення незалежності, тоді як досвід інших посттоталітарних країн (щоправда, не всіх, але це окрема історія) свідчить, що такі кроки мають бути одними із перших на початку демократичного шляху.

Крім заборони тоталітарних (у першу чергу комуністичних) символів в Україні можуть ще заборонити і символи авторитарних режимів (Російський прапор, як приклад), квазідержавних утворень (символи ДНР і ЛНР) та терористичних організацій.

Цю справу, як свідчить Указ Президента, уряд має робити «з урахуванням кращого світового досвіду». Я ж пропоную трішки згадати подібний досвід заборон у європейських державах.

Загалом, заборона комуністичних символів нині існує у 8-ми державах.

Країни, в яких заборонена комуністична символіка

Країни, в яких заборонена комуністична символіка (натисніть на карту,щоб збільшити)

Німеччина

У Німеччині із тоталітарними символами все дуже суворо. Настільки суворо, що навіть за щось схоже на них можна понести покарання, наприклад, піднята вгору права рука може бути оцінена як нацистське вітання і людина, що її підняла, може отримати 3 роки за ґратами.

Заборона на тоталітарні символи в Німеччині не обмежується забороною символів нацизму. Згідно з параграфом 86а тамтешнього Кримінального кодексу заборонено розповсюдження і публічне використання символіки партій, заборонених Федеральним Конституційним судом. Ще з 1956 року забороненою є Комуністична партія Німеччини. До символіки відносять прапори, уніформу, форму вітання, слогани. При цьому щось схоже на них теж є криміналом.

Проте якщо говорити про комуністичні символи, то така заборона часткова, бо стосується конкретно партії, а не руху в цілому (простіше кажучи, прапор СРСР дозволений).

Польща

В Польщі досить просто отримати набите обличчя за комуністичну символіку: російські вболівальники на Євро 2012 в цьому чудово переконалися. Проте законодавчо комуністична символіка в Польщі заборонена лише з 2009 року, коли президент Лех Качинський підписав відповідний указ.

Згідно з цим указом у Польщі заборонено купівлю, розповсюдження та зберігання радянської символіки. Проте є і винятки: символіку та речі, що її містять можна колекціонувати, використовувати в художніх та освітніх цілях. В інакшому разі можна загриміти до в’язниці на 2 роки або отримати великий штраф.

Угорщина

В Угорщині заборона на використання комуністичної і нацистської символіки існувала ще з 1993 року. Під забороною в країні перебували схрещені серп та молот, а також п’ятикутна зірка, що вважалися символами деспотизму.

У лютому 2013 Конституційний суд відмінив цю заборону через нечіткість обставин, що спричиняють покарання. У квітні того ж року заборона знову вступила в дію, було уточнено, що покарання (штраф) буде понесене, якщо символи демонструються на публічних заходах або їх демонстрація порушує громадський спокій.

Латвія

У Латвії комуністична символіка має однаковий із нацистською статус. Її заборонено використовувати на публічних заходах, у той же час заборона не розповсюджується на розважальні, святкові, пам’ятніта спортивні дійства. Хоча досить сумнівно, що хтось там наважується на пам’ятних заходах ходити в уніформі СС.

Латвія є піонером у забороні комуністичних символів на пострадянському просторі, така заборона існує в країні ще з 1991 року.

Литва

Литва досвід сусіда перейняла аж в 2008 році. Заборона також поширюється лише на публічні заходи, проте список символів тоталітаризму тут ширший, зокрема його доповнено зображеннями лідерів Рейху та КПРС.

Естонія

В Естонії заборона комуністичних та нацистських символів існує з 2007 року і розповсюджується лише на публічні заходи, як і в інших балтійських державах.

Грузія

Грузія в забороні символів комунізму і нацизму пішла чи не найдальше: заборона стосується навіть назв населених пунктів.

У 2011 році парламент Грузії прийняв так звану «Хартію свободи», згідно з якою забороняється повсюдне використання комуністичних і нацистських символів на території країни, водночас документ передбачав зміну назв населених пунктів, що мають відношення до радянського минулого.

Цікаво, чи готова Україна піти так само далеко і перейменувати, скажімо, Кіровоград?

Молдова

Молдова непослідовна в боротьбі з символами комунізму.

В 2012 році парламент Молдови рішуче засудив комуністичне минуле та його злочини і разом із цим заборонив використання комуністичних і нацистських символів. Проте вже у 2013 році Конституційний суд країни відмінив це рішення як таке, що протирічить конституції.

Крім вищезгаданих країн заборонено комуністичні та нацистські символи в Чехії.

Як ми бачимо, більшість заборон відносно «нові», можливо, це є наслідком резолюцій ПАРЄ «Про злочини комунізму та потребу їх засудження» 2006 року, «Возз’єднання розділеної Європи» 2009 року, Резолюції Європарламенту «Про європейську свідомість і тоталітаризм» 2009 року, Празької декларації «Про європейську свідомість та комунізм» 2008 року.

В Україні комуністичні символи вже заборонялися, проте не в масштабах країни, а в масштабах областей. Заборони неодноразово приймалися в Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській та Волинській областях, проте заборони оскаржувала прокуратура.

Цього разу заборона може стати всеукраїнською. Крім цього, судячи із указу Порошенка, Україна в цій справі може піти ще далі: заборонити навіть символи авторитарних режимів, терористичних угрупувань тощо. Але це вже залежить від рішучості державних мужів та тиску громадськості на них.


comments powered by HyperComments