Санаанські ілюзії. Чому Ємен не є прикладом для Іраку?

Ілія Куса - 06.08.2014
Учасник антиурядових протестів, 2011 рік (Ахмед Джадалла \ Courtesy Reuters)

Минулого місяця президент США Барак Обама заявив, що ситуацію в Іраку можна стабілізувати за прикладом Ємену. «Подивіться на таку країну, як Ємен – дуже бідна країна зі своїми етнічними та релігійними конфліктами, — сказав він. – Ми маємо там своїх вірних союзників – президента [Абд Раббо Мансура] Хаді та уряд». Його коментар викликав шок у жителів Ємену. Різниця між політичною реальністю в країні та її репутацією як успішної пост-революційної держави завжди була кричущою, але тепер це стало справжнім абсурдом.

Всього за пару місяців до промови Обами, в столиці Ємену – Сані – вибухнули протести, які більшість світових ЗМІ проігнорували, позаяк останнім часом до країни майже не пускають журналістів. Розлючений натовп палив шини та блокував центральні вулиці міста, протестуючи проти тимчасового уряду та особисто Хаді, який його очолював. Здавалося, що єменців просто дістали брак пального, кілометрові черги за бензином в АЗС та регулярне, по 20 годин в день, відключення світла.

В той же день, що і протести в Ємені, ООН організувала в Бейруті конференцію,в якій взяли участь нові можновладці Ємену та представники його колишньої еліти. Під час конференції активно хвалили прогрес, якого було досягнуто в країні, зокрема – в контексті стабілізації ситуації та розвитку інклюзивності. Та насправді ж, договір 2011 року, який був досягнутий зусиллями міжнародного співтовариства і передбачав позбавлення влади тодішнього президента Ємену з 1978 року Алі Абдалли Салеха, був провальним. Він просто забезпечив передачу владу від глави держави до його заступника Хаді та залишив Салеха в політичній площині країни. Колишній президент міг і далі, з-за куліс, впливати на єменську політику. Крім того, угода дала йому імунітет від будь-яких переслідувань, унеможливлюючи притягнення його до відповідальності за свої вчинки протягом 33 років свого президентства. Це не має нічого спільного з демократією. Навпаки, угода законсервувала подальший перехід до демократії та посіяла зерна нових конфліктів.

Одною з головних обіцянок в угоді, даної десяткам тисяч демократично налаштованих активістів, які вийшли на вулиці проти режиму Салеха, було проведення Конференції з національного діалогу. Передбачалося, що вона збере разом всі політичні сили в країні, від сепаратистських рухів на півдні до молодих реформаторів, для обговорення політичного майбутнього Ємену та закріплення результатів переговорів на референдумі. Однак Конференція практично нічого не змінила, і всі ці зусилля так і не вийшли за межі парламенту (термін повноважень якого завершився у 2008 році) та інституту президента (легітимність якого базується на рішенні наспіх організованого референдуму строком на 1 термін). Під час Національного Діалогу учасники проігнорували статут конференції та відмовилися виносити її рішення на всенародне голосування.

Як наслідок, кількість обраних народом посадових осіб дорівнює нулю, і цей трюк підтримала вся міжнародна спільнота. Світові лідери продовжували хвалити діяльність конференції та підтримувати її фінансово та політично, навіть коли стало очевидно, що Національний Діалог ні до чого не призведе.

Сьогодні, будь-які спроби проконтролювати діяльність уряду наштовхуються на аргумент: мовляв це уряд національного компромісу, а отже його чіпати не можна. В свою чергу, піднявся рівень корупції. У 2013 році Ємен опустився на 167 місце з-поміж 177 країн світу в Індексі сприйняття корупції, який розробила Transparency International. Минулого року Ємен займав 156 позицію. Простіше кажучи, в Ємені неможливо притягнути до відповідальності жодного чиновника – від найбільшого до найменшого. В той же час, сили безпеки, які залишаються відданими старому режиму та їх наступникам, розпочали масштабний наступ на свободу слова. Десятки місцевих та іноземних журналістів були залякані, ув’язнені або депортовані. Вони також заборонили, або ж залякали, декілька телеканалів, наприклад телеканал «Yemen Today». Всі протести засуджуються як прояв підтримки старого режиму.

Та ситуація погіршується ще одним фактором. На півдні та півночі країни час від часу спалахують антиурядові повстання. Замість того, щоб заспокоїти регіони, розвиваючи прозорість та інклюзивність, конференція з Національного Діалогу перетворилася на механізм ретельного відбору достойних представників в учасники конференції серед бойовиків. Таке нехтування всім в країні, де за даними Управління ООН з координації гуманітарних питань, майже 15 мільйонів людей потребують гуманітарної допомоги, стало у великій нагоді пропагандистській діяльності бойовиків. Ситуація в сфері безпеки зараз настільки складна, що правоохоронці намагаються не видавати себе на публіці, побоюючись нападів.

На початку липня бойовики з могутнього племені Хусеїтів зайняли провінцію Амран неподалік столиці, захопивши десятки одиниць важкої техніки та зброю. Вони вбили командуючого військами в провінції, який підтримував ісламістів – опонентів хусеїтів. Облога міста бойовиками змусила 30 000 мирних жителів залишити свої домівки. Якби під час Конференції з національного діалогу представників хусеїтів не обирали як окремих співрозмовників, збільшуючи таким чином їх владу, а не відповідальність, і зайнялися справді процесом мирного демократичного перетворення країни, вплив бойовиків був би меншим.

Сьогодні очевидно, що угода про передачу влади дорого коштувала жителям Ємену. Вони живуть в країні страху та залякувань, черг за бензином і голоду, насилля і корупції. Для них згадані слова Обами – це в кращому разі поганий жарт, в гіршому – груба образа. І зараз це має більше турбувати жителів Іраку. Пару років тому в Ємені ходили розмови про «Іракський сценарій» для країни у разі, якщо їх проблеми не будуть вирішені. Малося на увазі, що Ємен стане новим Іраком. Тепер все змінилося. Єменці усвідомили те, чого не зрозумів Обама: єменський сценарій є для Іраку загрозою, а не можливістю. Як нас часто застерігають по телебаченню стосовно різноманітних ризикованих експериментів, не намагайтеся повторити єменський сценарій вдома.

ПЕРШОДЖЕРЕЛО


comments powered by HyperComments