Stratfor: західні інвестиції не зможуть вирішити енергетичні проблеми України

admin - 15.08.2014
правда

В той час як ЗМІ зосереджують свою увагу на військовому протистоянні на Сході України, уряд у Києві сподівається на те, що буде в змозі чинити більший опір РФ, якщо тісніше прив’яже себе до Заходу у енергетичній сфері. Під час засідання 14 серпня Парламент України схвалив у першому читанні законопроект, відповідно до якого 49% газотранспортної системи країни, включно із трубопроводами і підземними газовими сховищами, можуть бути передані в оренду енергетичним компаніям з ЄС і США. Однак хоча і залучення Заходу до енергетичного сектору може збільшитися у довгостроковому плані, нагальна необхідність врегулювати суперечку щодо постачання газу у короткостроковій перспективі усе ще вимагає хоча б тимчасової домовленості з РФ.

Україна вже давно перебуває зв’язаною суперечкою з РФ щодо ціни на газ, а також виплати боргу за попередні поставки; і у червні 2014 року, Росія припинила постачання газу до України. Хоча транзит до Європи через Україну продовжився безперебійно, багато країн ЄС бояться, що чергове відключення може бути неминучим, коли розпочнеться зимовий період і в України не буде достатньо запасів для власного споживання, що змусить її забирати газ, передбачений для ринків Європи.

У ситуації, коли Україна і Росія не можуть знайти спільної мови, а проведення переговорів за посередництва ЄС видається малоймовірним, Київ прагне використати нове законодавство для посилення своєї позиції у газовій суперечці. Законопроект, що передбачає можливість передачі частини ГТС Заходу, є прикладом однієї з таких спроб. Хоча законопроект не передбачає передачі власності України над ГТС, він спрямований на залучення інвесторів з ЄС і США до консорціуму для управління і модернізації системи газопроводів і підземних сховищ. Попередні спроби, спрямовані на це, зустрічали опір в Україні, коли особисті інтереси частини української еліти полягали у прагненні монополізувати енергетичні активи країни. Однак, зростаючий фінансовий тиск з боку РФ, заклики західних партнерів щодо проведення реформ у енергетичній сфері, а також прихід нового уряду змусили Парламент просувати такі заходи.

Цей законопроект є логічним продовженням інших кроків уряду України щодо накладення санкцій і вибіркової заборони перевезення певних російських товарів, у тому числі енергоресурсів, через свою територію. Київ намагається змусити ЄС купляти газ на українсько-російському кордоні, ніж на кордоні України і ЄС. Це змусить європейців узяти на себе відповідальність щодо боротьби з Москвою замість того, щоб звинувачувати Київ у викраденні газу, а також залишить європейських споживачів у невизначеному стані у випадку, коли РФ скоротить об’єми транзиту газу через Україну. Разом із західним управлінням і інвестиціями ГТС України посилить позицію України на енергетичному ринку Європи.

Однак, на даному етапі Україна не може досягнути вищеназвані цілі. Хоча Захід загалом підтримував уряд України, їм буде важко надати допомогу такого типу у енергетичній сфері. Єврокомісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер заявив, що можлива закупівля російського газу на українсько-російському кордоні вимагатиме повного перегляду контрактів щодо транзиту, до того ж Україна не може нав’язувати такий крок у різкий спосіб. Насправді перегляд контрактів з Газпромом займе щонайменше один чи два роки. І хоча Газпром заявив про свою готовність до цього, переговори мають, скоріше за все, відбуватися за інших обставин.

Європейські високопосадовці зазначали про можливість залучення ЄС до управління і модернізації ГТС України, однак, це вимагатиме перехідного періоду, у процесі якого ринок України стане більш інтегрованим з енергетичним ринком ЄС. В той же час ЄС, і особливо ФРН, підштовхували Україну до тимчасової угоди з РФ щодо ціни на газ для того, щоб виграти більше часу для вирішення масштабніших і більш складних питань. Врешті решт європейці повинні реалізувати свої інтереси, перш за все, а тиск на Росію з цього питання зараз не має сенсу.

Це означає, що західні інвестиції не вирішать українських проблем. Україна все іще має 15-16 млрд. м3 газу у підземних газосховищах, що, однак, на 7-10 м3 менше необхідного рівня запасів для зимового періоду. Реверсні поставки газу зі Словаччини зможуть забезпечити лише 3 м3 газу до кінця року – і це лише за умови початку поставок так, як заплановано на вересень. Тому в України може не залишитися вибору, окрім як досягнути хоча б тимчасової домовленості із РФ щодо ціноутворення і боргів. Зустріч між представниками ЄС, РФ і України щодо цього питання попередньо заплановано на 5 вересня. Однак, на сьогодні Україна не може розраховувати на ЄС щодо перебирання на себе відповідальності по взаємодії з Росією у питаннях енергетики.

Першоджерело: Stratfor


comments powered by HyperComments