«V» означає Вибори: чому ці вибори не мають нас розчарувати

вибори

Сьогодні в нас парламентські вибори, ми визначатимемо, як виглядатиме парламент наступного скликання. Це ще один крок до перезавантаження влади, про яке ми так мріяли. Але багато в чому нам не варто займатися самообманом.

 

 

 

 

 

Революція Гідності породила світоглядний розкол однієї частини населення України з іншою. Це не той загальновідомий і набридлий нам розкол по лінії Захід-Схід. Це розкол сприйняття реальності, яка відрізняється в людини Майдану і людини не-Майдану.

Людина Майдану (досить схожа на людину Фейсбуку)  у прагненні до змін пішла далі від інших обивателів. Її прагнення змін виливається в реальності у прискіпливому перевірянні кожного списку, кожної особи, що балотується.

Людина не-Майдану мало змінилася. І якщо уточнювати популярне нині твердження про те, що «ми змінилися», то під «ми» тут треба розуміти людей Майдану, а не всіх українців. Людина не-Майдану і далі закриватиме очі на кричущі факти корупції, на підкупи і обман. Їй трохи байдуже до олігархів, лише б її не чіпали.

І от сьогодні що одні, що другі йдуть голосувати. І що ми отримаємо?  Тут все досить просто. Майдан пройшли в масштабах країни (і всіх виборців) не найбільша частина людей. Ну, мільйон-два і все. Під час голосування вони складатимуть лише десь 10% виборців (це приблизно, явка може бути різною). Із цих 10% ми отримаємо голоси Правого сектору, Самопомічі, Громадянської позиції та інших більш-менш прогресивних сил. Так, за них проголосують і люди не-Майдану, але частіше ситуація буде інакша.

Майдан чекатиме розчарування сьогодні. Бо виграють не «нові» сили. Так, прозахідні, проукраїнські, але не нові. Більше того, пройде і так звана «вата» під виглядом Сильної України і Опозиційного блоку (не факт, що по спискам, але через мажоритарку точно).

Прагнення до змін, не охопило (сподіваюсь, що «ще») широкі верстви населення. «Вата» за такий короткий проміжок часу не зникла, вона лише зменшила свою політичну активність, за рахунок чого навряд чи «опозиційним» силам варто сподіватися на успіх.

Але люди Майдану досить часто забувають про існування іншої «немайданівської» частини населення. Саме тому в мережах ми зараз зустрічаємо щирі дивування тому, що «всі мої знайомі і рідні за Самопоміч», а лідером перегонів є Блок Порошенка». Соціологи не обманюють, більше того – Порошенко набере ще більше, ніж йому дають соціологи (це вже чисто ефект лідерства накрутить йому пару відсотків). Просто більшість людей, що за нього голосуватимуть, не є користувачами ФБ чи не були на Майдані. Це обивателі, яких у нас більшість.

Людей Майдану багато, але не більшість. Це варто розуміти, особливо, коли  будемо дивитися результати екзит-поллів. А ще більше – коли побачимо жахливі результати мажоритарки.

Ми майже подолали один розкол – на Схід і Захід. Проте треба подолати ще один розкол, який ми побачимо вже сьогодні – між активними і пасивними виборцями.

До певної міри цей розкол інтелектуальний: хто більше цікавиться політичним життям, той більш зважено робить свій вибір, на нього мало впливають політтехнології, хто менше – то навпаки.

Щоб подолати цей розкол, навряд чи нам потрібна нова революція: революцію роблять тисячі, а на вибори приходить крім цих тисяч ще і мільйони неактивних в інший час громадян.

Потрібне зростання рівня життя: добробут сприяє громадській активності. Але тут ми маємо замкнене коло: «дурні, бо бідні, бідні, бо дурні». Щоб здійснити реформи і підняти економіку, нам потрібно зробити правильний вибір, а щоб зробити це, потрібно мати реформоване суспільство і підняту економіку.

Розірвати це замкнене коло – саме це головне завдання людей Майдану (і тих, які пройдуть і парламент, і тих, які за них проголосують) після цих парламентських виборів.


comments powered by HyperComments

Lena Nikulyna
2014-10-26 19:47:01
Хтось мав пожартувати про "V значить вибори"))
Roksolana Melnyk
2014-10-28 22:34:02
Розділяю попередній коментар, а також хочу відзначити влучність слова "Вата"