Як Катар фінансує радикальних ісламістів

Катар

Небагато хто помітив, але радикальні ісламісти контролюють столицю Лівії. Ці ополченці штурмували Тріполі минулого місяця, змусивши тікати офіційний уряд та прискорюючи крах країни та її перетворення на failed state.

Крім того, нові керманичі Тріполі є союзниками «Ансар Аль-Шарія», жорстокого руху джихадистів, який підозрюють у вбивстві Посла США у Лівії, Крістофера Стівенса, і в спробі вбити його британського колегу, Сера Домініка Асквіта.

Пройшло всього три роки після того як Великобританія допомогла звільнити Лівію від тиранії полковника Каддафі, а в країні вже панують антизахідні радикали.Великобританія мала мету: створити дружню та стабільну Лівію. Але події показали, що це лише лондонські мрії. Чому ж британський проект розвалився так швидко?

Бо на арені з’явилась дуже заможна держава з Персидської Затоки. Держава, якій належить цілий масив пам’яток у Лондоні. Держава, яка стверджує, що вона є одним з найближчим союзників Заходу на Близькому Сході.

Власник Harrods розіслав вантажні літаки, навантажені зброєю до переможної ісламістської коаліції, почавши свій «Лівійський Світанок».

Читайте також: Нечесний посередник: чому миротворчим зусиллям Катару не слід довіряти?

Західні чиновники відстежували рейси катарської  зброї  відтоді, як вони приземлилися в місті Місураті, приблизно в 100 милях на схід від Тріполі, де ісламістські бойовики мають свою фортецю. Навіть після падіння столиці і видалення уряду Лівії, Катар,  «як і раніше постачає зброю прямо в аеропорт Місурата», сказав високопоставлений західний чиновник.

Так що це Катар, який купує лондонську нерухомість під час роботи проти британських інтересів в Лівії, озброює друзів-джихадистів, які намагалися вбити одного з британських послів. Ця держава, яка частково володіє будівлею на 1, Гайд-парк, найдорожчим багатоквартирним будинком Лондона, і «Осколком», найвищою вежею міста, працює з людьми, які із задоволенням руйнують західне суспільство.

The Shard

The Shard

Примітна правда в тому, що мало хто на Близькому Сході були б шоковані. Від ХАМАС в секторі Газа до радикальних збройних рухів у Сирії, становище Катару в якості прем’єр-спонсора для насильницьких ісламістів, у тому числі груп, пов’язаних з Аль-Каїдою, ясно для дипломатів та експертів.

Просування Катаром екстремізму викликає таку лють його сусідів, що Саудівська Аравія, Бахрейн та Об’єднані Арабські Емірати взагалі вирішили відкликати своїх послів з ​​країни в березні.

Читайте також: Сирійсько-саудівські відносини: principles vs prosperity

Візьміть Сирію, де Катар є спонсором повстання проти режиму Башара аль-Асада. Зрозуміло, що політика ставить Катар поряд з провідними західними державами, і великою частиною арабського світу. Але…

Але Катар навмисно спрямовує гармати і гроші до ісламістських повстанців, зокрема до групи, яка сама себе називає «Ахрар аль-Шам», або «Вільні Люди Сирії». Тільки минулого тижня, Халід аль-Аттія, катарський міністр закордонних справ, похвалив цей рух як «чисто» сирійський.

Він додав, що його бойовики понесли важкі втрати під час боротьби з Ісламською державою Іраку і Леванту (ІДІЛ), групою яка стоїть за вбивством британця-волонтера Девіда Хейнса та ще декількох людей.

Читайте також: Санаанські ілюзії. Чому Ємен не є прикладом для Іраку?

Аж ніяк не будучи поміркованою силою, «Ахрар аль-Шам» зіграв ключову роль у перетворенні повстання проти Асада у повстання ісламістів.  Її люди боролися пліч-о-пліч з «Джабхат  аль-Нусра», філією Аль-Каїди, в ході битви за Алеппо, і були звинувачені щонайменше у одній сектантській розправі.

Замість того щоб боротися проти ІДІЛ, «Ахрар аль-Шам» допоміг джихадистам захопити Ракку, місто в східній Сирії, що нині столиця самопроголошеної «халіфату». Ця співпраця з ІДІЛ відбувалася протягом декількох місяців, поки ці дві групи не посварилися.

У грудні минулого року, Міністерство Фінансів США визначило катарського академіка і бізнесмена, Абдула Рахмана аль-Нуеймі, як «глобального терориста». США звинуватили його у відправці майже 366 тисяч фунтів стерлінгів «представнику Аль-Каїди в Сирії», названого ім’ям Абу Халід аль-Сурі

Сурі також був старшим командиром «Ахрар аль-Шам». Якщо Америка була права, описуючи його як «представника Аль-Каїди»,  то він керував обома групами.

Пан Нуеймі також звинувачується Скарбницею США у передачі цілих 2 мільйонів доларів на місяць для «Аль-Каїди в Іраку» і $ 250 000 для «Аш-Шабаб», екстремістької організації у Сомалі.Пан Нуеймі заперечує звинувачення, кажучи, що вони мотивовані його критикою політики США.

Абдул Рахман аль-Нуеймі

Абдул Рахман аль-Нуеймі

Але критики питають, чому Катар не в змозі подіяти на нього. «Нас глибоко непокоїть, що ці люди,маючи достатньо доказів на місцях, щоб виправдати своє включення в список санкцій США, як і раніше, мають можливість вільно займатися своїми діловими відносинами», сказав Стівен Барклай,  член Парламенту з Консервативної партії від Північно-Східного Кембриджширу.

Інвестиції Катару в Великобританію настільки великі, і міністерству закордонних справ так хочеться здобути його прихильність, що це ще питання, чи знайдуть британські дипломати рішучість спитати Катар за його діяльність. «Якщо дипломати зосереджені на перемозі комерційних контрактів, існує небезпека, що вони будуть неохоче ставити неприємні питання з фінансування сумнівних груп», — сказав пан Барклай.

Представник міністерства закордонних справ наполягав, що немає підстав для такого ризику, сказавши: «Ми закликаємо до подальшого прогресу щодо запобігання фінансування тероризму з боку фізичних осіб в регіоні [Перської затоки] , ми ведемо чесні і надійні бесіди з усіма нашими партнерами в Перській затоці з цих питань, в тому числі з Катаром»

Один дипломат з країни на Близькому Сході сказав, що «Джабхат Аль-Нусра» отримувала допомогу з боку Катару протягом минулого року. «Вони частково відповідальні за те, що  Джабхат Аль-Нусра має гроші, зброю і все, що потрібно», — сказав дипломат.

Наразі немає прямих доказів, що щедрість Катару доходить безпосередньо до ІДІЛ, додав він, але випадково це цілком могло статися. «Я не думаю, що вони мають намір підтримувати ІДІЛ, але це факт, що вони підтримували Джабхат Аль-Нусру. І деякі люди пішли з Джабхат Аль-Нусри і перейшли до ІДІЛ і вони взяли свою зброю з собою», — додав дипломат.

Чотири гілки уряду Катару мають відносини на рівні рукостискань з озброєними групами в Сирії та Лівії: МЗС, Міноборони, розвідка країни, і персональний офіс правителя, Еміра Таміма бін Хамада аль-Тані.

У випадку з Сирією, обраний Катаром спосіб підтримки обраних повстанців це передача великих сум посередникам в Туреччині. Ці гроші потім використовувалися, щоб купити зброю з третіх країн, зокрема з Хорватії, і організувати її подальшу передачу до повстанців в Сирії.

Експерти питають, наскільки Катар може контролювати цей процес, і чи можуть посередники  переслідувати свої власні цілі, заробляючи багато грошей.

«Катар поставляв зброю та матеріали для Сирії, але він ніколи не зберігав повний контроль над характером конфлікту», — сказав Майкл Стівенс, заступник директора катарського офісу Королівського Об’єднаного інституту Оборонних Досліджень. Інші ж вважають, що Катар діяв абсолютно свідомо.

Минулого місяця, Герд Мюллер, міністр міжнародного розвитку Німеччини, заявив, що Катар причетний до підйому ІДІЛ. «Ви повинні запитати, хто озброює, хто фінансує війська ІДІЛ. Ключовим словом буде «Катар»», — сказав він.

Герд Мюллер

Герд Мюллер

Тим не менше, країна наділена великими запасами газу та нафти і одним з найбільших в світі суверенних фондів, може мати величезний вплив, навіть над Берліном. Катар був в змозі належним чино спростувати це звинувачення з боку уряду Німеччини.

У середу 34-річний Емір Катару, який здобув освіту в Харроу і Сандхёрсті, старався з усіх сил заперечити звинувачення, стоячи поруч з Ангелою Меркель, канцлером Німеччини. «Те, що відбувається в Іраку і Сирії це екстремізм і такі організації частково фінансуються з-за кордону, але Катар ніколи не підтримував і ніколи не підтримуватиме терористичні організації,» сказав він.

Довіра до цього заперечення залежить почасти від того, як ви визначаєте термін «терористична організація». Катар дозволив ХАМАС, озброєному палестинському рухові, побудувати своє політичне лідерство у м. Доха. З 2012 року уряд Катару фінансує ХАМАС і попередній Емір здійснив у тому ж 2012 році офіційний візит в сектор Газа, де ХАМАС і править.

Будучи невеликою країною з відносно слабкими збройними силами і 250 000 громадян, Катар намагається забезпечити свою безпеку, досягнувши кожного доступного напрямку. Поряд з наданням офісу для ХАМАС, Катар також має на своїй території штаб Центрального Командування США і військово-повітряну базу Аль-Удейд, яка виступає як концентратор для всіх американських повітряних операцій в регіоні.

Катар неповністю проігнорував побоювання своїх західних союзників. Коли він передав надлишки зброї з Лівії повстанцям в Сирії, чиновники Катару чиновники вилучили будь-які ракети типу земля-повітря, підкоряючись вимозі Америки запобігти передачі такого типу зброї.

Але готовність Катару продовжувати  підтримку екстремістів викликало приватну тривогу. «Це загадка і, чесно кажучи, це неприємно», сказав один колишній західний чиновник, який мав справу з Катаром.

«Це гротескно, але ми не можемо донести це до них. Не можемо перекласти, як це виглядає зі сторони. Але є люди навколо Затоки, які підтримують їх», — закінчив екс-чиновник.

Першоджерело: The Telegraph


comments powered by HyperComments