Які шанси мають партії та кандидати на київських виборах, або хто заволодіє золотим ключиком від київської брами?

Хто завлодіє ключем від Київської брами?

Виборча кампанія в мери Києва та Київраду стартує вже 5 квітня. Якими будуть ці вибори? Хто головний фаворит? Які шанси мають кандидати та партії?

Якщо із президентськими виборами ситуація більш-менш ясна: фаворити всім відомі, а дехто вважає, що і переможець перегонів уже відомий, то розклад 2-х київських виборів 2014 року набагато цікавіший. І справа не лише у несподіваному рішенні Віталія Кличка балотуватися на посаду мера.

Велику роль у цьому грає процедура проведення виборів — в 1 тур. Якщо для виборів до Київради це абсолютно нормально (ну, де взагалі є вибори у представницькі органи в 2 тури?), то для виборів мера — це не зовсім нормально, враховуючи специфіку наших перегонів, де завжди повно технічних кандидатів та інших брудних технологій, спрямованих на відбирання голосів.

Цікавішими вибори робить фактор Майдану. Київ, безумовно, був центром цих подій, багато киян брало у них безпосередню участь.

Серйозна розмова про кандидатів у мери Києва (с)

У Києві вже дуже давно нема мера. Кияни давно хочуть нормального мера. Цей факт сприяє зацікавленістю у цих виборах. І зацікавлені тут не лише виборці,а й потенційні кандидати в мери.

Вже дуже давно своєю набридливою агітацією мучив киян Микола Катеринчук. За останніми соціологічними даними (див. дослідження Рейтингу він лідирує в мерській гонці, проте має всього 12% підтримки (і це без врахування факту балотування Віталія Кличка!).

В опитуванні Рейтингу не враховувався факт відсутності в перегонах таких людей, як Анатолій Гриценко та Олег Ляшко, які вирішили підкорювати президентський трон. А вони мають, як ми бачимо, доволі суттєву підтримку киян. Також від виборів відмовився, підтримавши Віталія Кличка, Юрій Луценко.

Кандидати

Рейтинги кандидатів у мери Києва. Без Кличка. (клацніть на картинку, щоб збільшити)

І далеко не факт, що в мери підуть інші особистості, такі як Макеєнко та Бондаренко.

Тому результати дослідження є доволі далекими від реальності.

Отже, що ми маємо насправді (навіть враховуючи імовірну участь Макеєнка та Бондаренка), відкинувши Гриценка, Луценка та Ляшка:

Рейтинг кандидатів у мери Києва

Рейтинг кандидатів у мери Києва (клачніть, щоб збільшити)

Як ми бачимо, ми не знаємо про симпатії 51,5% киян, які мають намір іти на вибори.

Лише цей факт робить їх непередбачуваними. Звісно, участь Кличка може значно спростити цю проблему, так як у нього є потенціал таки з третьої спроби виграти київські вибори. Кличко мав дуже гарні шанси стати президентом, проте відмовився від цих амбіцій, уклавши союз із Порошенком. Шанси його на виборах мера Києва, враховуючи його всеукраїнську популярність, дуже великі, проте будемо чекати новіших соціологічних даних, щоб упевнитися (чи розупевнитися у цих думках).

Кличко може перехопити велику частину невизначеного електорату та й електорату свох суперників.

Поява на мерських виборах такого важковаговика може зробити (чи вже зробила) їх більш передбачуваними.

Проте це місцеві вибори, де, враховуючи відносно мале територіальне охоплення ними, є шанси і в кандидатів нижчих вагових категорій. Для перемоги в таких виборах не потрібно всеукраїнського впливу та відомості, не потрібно маси рекламних роликів: перемогу можна здобуди і більш доступнішими для «малих» кандидатів методами — зустрічами з виборцями, роздачею листівок, спілкуванням через соціальні мережі тощо.

Це і є той самий шанс для маловідомих та менш впливових кандидатів. Вдала стратегія дій на малій території може принести їм успіх, зокрема я говорю про таких кандидатів, як Оробець та Кириленко.

Партійна гонка за кріслами

Вибори в київську міську раду будуть куди цікавішими. Знову ж таки велику роль відіграватимуть згадані на початку статті фактори: революційність Києва, відсутність тривалий час виборів.

Сюди також може втрутитись і бажання багатьох людей до зміни системи, що провокуватиме їх голосувати за «нові» непарламентські політичні сили.

І результати дослідження Рейтингу це частково підтверджують: 49,5% виборців підтримують непарламентські сили, а 16,9% не визначилися зі своїм вибором.

Рейтинг партій на виборах до Київради

Рейтинг партій на виборах до Київради (клацніть на картинку, щоб збільшити)

 

При чому дуже часто виборці заявляють прихильність до сил, які стали відомими загалу не так давно. От, наприклад, хто чув про існування Солідарності до грудня 2013 року? А зараз це головний фаворит перегонів.

Новизна багатьох сил, а також фактор розчарування у старих політичних силах вносить фактор непередбачуваності у виборі киян. Окремі нові політичні сили можуть перебрати рейтинги інших сил дуже швидко: кияни готові голосувати за нове — головне це їм правильно піднести. Підносом цього буде займатися більшість політичних сил. Кампанія сприятиме постійному перерозподілу прихильників між партіями, тим паче, що більшість із них займають схожі позиції: усі фаворити виборів були опозиційними до режиму Януковича, що ще більше сприяє перебіганню прихильників між різними партіями.

У виборах до Київради ведення кампанії гратиме вирішальну роль. На відміну від виборів президента чи мера стартові позиції тут грають значно меншу роль.

Цікавішими вибори до Київради робить їх змішаність: кандидати обиратимуться по округах. Той факт, що на кожен округ припадатиме десь по 40 тисяч виборців сприяє тому, що до Київради можуть пройти зовсім несподівані фігури з маловідомих партій. Але загалом на «мажоритарці» перевага зазвичай у тих, у кого більше ресурсів. Проте ресурсів для округу у 40 тисяч не потрібно надто багато.

Отже, київські вибори 25 травня стануть таким собі тестом готовності міста до справжніх змін, до оновлення влади, якщо цей тест буде провалено (на практиці це виллється в голосуванні за «старі» політичні сили), то країні ще довго чекати на справжні якісні суспільно-політичні зміни.


comments powered by HyperComments

Oleksandr Kyrychenko
2014-04-04 10:07:59
в цих цих рейтингах бісить те, що чим більше про людину говорять у медіа, тим більший у неї рейтинг. Люди, заповнюючи анкети, рідко реально оцінюють справжню користь кандидата...частіше дають голос за того про кого багато говорять та чують, або того, хто занходиться в групі лідерів подібних рейтингів. Просто вважаю, що ці рейтинги збивають людину від її реальних симпатій до якогось кандидата і вони голосують за когось із тих, має реальні шанси на перемогу. Тому і призначення цих рейтингів полягає у тому, щоб закріпити перемогу лідерів