#Євромайдан в графіті

Тарас Шевченко графіті

Графіті – своєрідний індикатор настроїв та реакції окремих верств населення на те, що відбувається навколо.

У перекладі з італійської graffito означає «надряпане». Поширення графіті на вулицях міст у наш час набуло значних масштабів – від звичайних слів до вишуканих малюнків, та охоплює широкий спектр тем.

Ставлення до графіті завжди було неоднозначним. Дехто вважає графіті мистецтвом, культурою «вуличного самовираження», інші – вандалізмом, бо далеко не завжди прикрашають місто.

Безперечно, мова графіті здебільшого – це мова протесту. Графіті нерідко носять політичний характер, представляючи собою форму ненасильницького опору. Міські стіни виконують роль своєрідної трибуни, на якій кожен може висловити свою думку, при цьому, не перекрикуючи іншого. Адресати цих графічних послань – прості громадяни, звичайні жителі, особливо молодь – як найбільш світоглядно мобільна і пластична група громадян. Культура графіті взагалі розповсюджена більш за все серед молоді та відображає цінності, думки, емоції молодого покоління.

Сьогодні в Україні можна спостерігати бум на політичні графіті – тема Євромайдану, що став знаковим в історії українських протестів, знайшла вираження у графіті у багатьох містах України, а також близького та далекого зарубіжжя.

Графіті, як правило, містить в собі «меседж» — політичний, ідеологічний, культурний тощо. Серед графічних меседжів Євромайдану можна умовно виокремити:

  • заклики до боротьби («Україно, вставай», «Борітеся – поборете»)
  • вшанування пам’яті героїв («Герої майдану не будуть забуті!», «Памяті Небесної сотні», «Слава героям Небесной сотни»),
  • декларування інтеграційного вибору («Ukraine – Europe»)
  • виклики свідомості («Революція», «#Євромайдан)

Це візуальна боротьба, графічний виклик системі, критика роз’єднаності людей і умов, в яких вони змушені існувати. «Пробудження» людей, усвідомлення ними існуючих проблем і необхідності брати участь у їх вирішенні, а також поява почуття спільності та самоорганізація – головна мета графіті.

Вода точить камінь, і щоденне зіткнення з протестними графіті здатне дійсно щось змінити в свідомості людей. Написи зі стін врешті можна замалювати, але почуття з пам’яті не стерти.


comments powered by HyperComments